KrakJam by KPT

KrakJam by KPT

KrakJam by KPT

Easily customize your share description with the Shindig theme!

Przydatne informacje

Czym jest KrakJam?

KrakJam jest częścią Global Game Jam. GGJ powstał z założeniem promowania kreatywności – zachęca do tworzenia innowacyjnych gier, zawierania nowych przyjaźni, uczenia się nieznanych wcześniej technologii, zdobywania ciekawych doświadczeń i inspiracji. Profesjonaliści, studenci i zwykli fani gier wspólnie będą tworzyć małe, eksperymentalne gry, starając się wymyślić nowego Pacmana, World of Goo czy Audiosurfa.

Spodziewamy sie przyjaznej atmosfery, wspierającej twórczą pracę i kooperację. KrakJam nie jest bowiem typowym konkursem, w którym drużyny współzawodniczą ze sobą i wygrywa ta uznana przez jury za najlepszą. Tutaj nie ma jury, a wygrywają wszyscy, którzy ukończą działającą grę (co – wbrew pozorom – nie jest takie proste). Sami uczestnicy dokonują głosowania na najlepszą produkcję.

Gdzie odbywa się KrakJam?

KrakJam odbywa się wyłącznie zdalnie. W ramach jamu nie przewiduje się jakichkolwiek form fizycznego gromadzenia uczestników. Uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania obowiązujących przepisów w powyższym zakresie, w tym nie podejmowania działań stojących w sprzeczności z obostrzeniami obowiązującymi na terenie Polski.

Online?!?!? Jak w takim przypadku będziemy się ze sobą komunikować?

Spokojnie… każdy z uczestników KrakJamu otrzyma zaproszenie do serwera wydarzenie na Discordzie. Tam przeniesie się cała komunikacja wydarzenia. Będziesz tam mógł znaleźć zespół, zapytać organizatorów o szczegóły i porozmawiać z innymi uczestnikami.

Dlaczego warto brać udział?

Jeśli lubisz tworzyć gry komputerowe to wiedz, że game jam umożliwia eksperymentowanie z szalonymi pomysłami w nieformalnej atmosferze.
Przygotowuje do tworzenia w zespole skończonej, pełnej gry, w ograniczonym czasie (co dobrze odzwierciedla faktyczne warunki wykonywania zawodu game developera). Jest to więc świetny sposób nauki nowych umiejętności i poznania nieznanych dotychczas technologii. Wreszcie – zapewnia integrację, poznanie nowych ludzi zainteresowanych gamedevem i twórczą zabawę.

Ile osób będzie uczestniczyć w wydarzeniu?

W tym roku KrakJam odbędzie się online, weźmie w nim udział max. 200 uczestników.

Jak będą wyglądały drużyny? Nie mam zespołu, a chciałbym uczestniczyć w jamie, czy to możliwe? Jak zgłosić zespół?

Do udziału w jamie można zgłosić się indywidualnie. Kanał Discord wydarzenia to idealne miejsce na poszukiwanie członków zespołu dopełniających twoje kompetencje. Zespół może składać się maksymalnie z 5 osób. Możesz również pracować nad grą samodzielnie. Termin zgłaszania zespołów upływa o godz. 12.00 w dniu 30.01.2021 r. W tym terminie każdy zespół musi zarejestrować się jako uczestnik KrakJam/Global Game Jam oraz stworzyć profil gry i zespołu na na stronie GGJ.

Czy jest jakiś limit czasu jaki muszę spędzić w ciągu tygodnia na tworzeniu gry?

Nad grą możesz pracować tak krótko lub tak długo, jak potrzebujesz. Dla nas liczy się fakt, że umieścisz gotową grę konkursową na stronie GGJ. Termin przesłania gier upływa o godz. 10.00 w dniu 31.01.2021 r.

Nie jestem programistą - czy mogę wziąć udział w jamie?

Absolutnie tak, gry składają się nie tylko z kodu, ale także z grafiki, muzyki i dźwięków, tekstu, filmów. Trzeba je wymyślić, zaimplementować, przetestować, zbalansować gameplay itd. Zapraszamy wszystkich twórców gier. Dodatkowo, wstęp wolny dla widzów, gości, obserwatorów. W szczególności zapraszamy graczy komputerowych – można będzie na własne oczy doświadczyć, jak wygląda proces tworzenia gier w miniaturze.

Jestem designerem (lub muzykiem) i nic innego nie potrafię, czy na pewno jest sens brania udziału?

Tak! Prawda, że w przypadku jamów najwięcej roboty mają i najbardziej potrzebni są koderzy i artyści. Na pierwszy rzut oka sytuacja może wydawać się beznadziejna. Ale tylko na pierwszy! Generalnie game designerzy na coś się przydają, skoro tyle firm jeszcze posiada takie osoby na etatach. Jednak poza właściwą sobie rolą w procesie projektowania i developmentu gry, co może być nie do przecenienia, istnieje kilka innych możliwości pomocy zespołowi w czasie GGJ.

Np. koordynowanie zespołu/PM, testowanie i bugtestowanie, dobieranie muzyki i szukanie efektów dźwiękowych, „polishowanie” i pomoc przy balansowaniu poziomu trudności, pocieszanie strapionych programistów i motywowanie reszty ekipy do kolejnych nieprzespanych godzin. Od biedy – pisanie doców technicznych, wymyślanie zakręconej fabuły, pisanie dialogów – choć w przypadku tak małych gier to będzie raczej wyjątek od reguły.

Czy KrakJam jest tylko dla profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem?

Poziom jest bez znaczenia, a twoje obawy niepotrzebne. W GGJ nie chodzi o to, aby wygrać, ale by czegoś się nauczyć. Nie potrzeba być profesjonalistą, by wziąć udział w KrakJamie i czerpać z tego przyjemność. Mimo wszystko – całkowicie początkującym nie polecamy, ponieważ w czasie jamu nie będzie czasu na naukę od podstaw.

Do kiedy i w jaki sposób zgłosić gotową grę?

Każdy zespół musi zarejestrować się na profilu KrakJam na stronie GGJ i stworzyć profil gry, który zawiera informację nazwę gry, nazwę zespołu i krótki opis gry oraz key art. Grę należy umieścić na stworzonej podstronie do 10.00 w dniu 31.01.2021 r.

Jakich technologii można używać, a jakie są zabronione?

Można korzystać z dowolnej technologii darmowo dostępnej, lub takiej, do której posiada się licencje. Wszystkie wykorzystane assety i narzędzia muszą mieć zgodę na bycie użytym w projekcie wspierającym Creative Commons ShareAlike, bo taka licencja jest do wszystkich projektów GGJ (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Czy można używać grafiki z internetu, czy wszystko trzeba tworzyć samemu?

Z uwagi na to, że przewidujemy, iż większość uczestników stanowić będą programiści, pewna ilość materiałów pomocniczych (np. grafika, modele, tekstury, dźwięki, muzyka itp.) może pochodzić z dowolnego źródła, np. z Internetu, choć preferowane jest, by były autorstwa uczestników. Organizatorzy nie sprawdzają ani nie ponoszą odpowiedzialności za legalność materiałów użytych w pracach konkursowych.

Jaki los czeka stworzone gry? Co z prawami autorskimi do stworzonych gier?

Wszystkie gry stworzone w czasie KrakJam dostępne dla wszystkich do ściągnięcia i pogrania. Ze wszystkich stworzonych podczas GGJ produkcji zostaną wybrane najlepsze gry.

Global Game Jam wymaga, by tworzone gry dostępne były na licencji Creative Commons. Prawa autorskie są niezbywalne, licencja ta stwierdza możliwość ściągnięcia i wypróbowania ich za darmo przez dowolną osobę oraz wgląd do ich kodu źródłowego. Organizatorzy mogą wykorzystać stworzone gry do promowania idei game jam.

Dodaj komentarz