KrakJam jest częścią Global Game Jam. GGJ powstał z założeniem promowania kreatywności – zachęca do tworzenia innowacyjnych gier, zawierania nowych przyjaźni, uczenia się nieznanych wcześniej technologii, zdobywania ciekawych doświadczeń i inspiracji. Profesjonaliści, studenci i zwykli fani gier wspólnie będą tworzyć małe, eksperymentalne gry, starając się wymyślić nowego Pacmana, World of Goo czy Audiosurfa.
Spodziewamy sie przyjaznej atmosfery, wspierającej twórczą pracę i kooperację. KrakJam nie jest bowiem typowym konkursem, w którym drużyny współzawodniczą ze sobą i wygrywa ta uznana przez jury za najlepszą. Tutaj nie ma jury, a wygrywają wszyscy, którzy ukończą działającą grę (co – wbrew pozorom – nie jest takie proste). Sami uczestnicy dokonują głosowania na najlepszą produkcję.
Do udziału w jamie można zgłosić się indywidualnie. Kanał Discord wydarzenia to idealne miejsce na poszukiwanie członków zespołu dopełniających twoje kompetencje. Zespół może składać się maksymalnie z 5 osób. Możesz również pracować nad grą samodzielnie. Termin zgłaszania zespołów upływa o godz. 12.00 w dniu 30.01.2021 r. W tym terminie każdy zespół musi zarejestrować się jako uczestnik KrakJam/Global Game Jam oraz stworzyć profil gry i zespołu na na stronie GGJ.
Tak! Prawda, że w przypadku jamów najwięcej roboty mają i najbardziej potrzebni są koderzy i artyści. Na pierwszy rzut oka sytuacja może wydawać się beznadziejna. Ale tylko na pierwszy! Generalnie game designerzy na coś się przydają, skoro tyle firm jeszcze posiada takie osoby na etatach. Jednak poza właściwą sobie rolą w procesie projektowania i developmentu gry, co może być nie do przecenienia, istnieje kilka innych możliwości pomocy zespołowi w czasie GGJ.
Np. koordynowanie zespołu/PM, testowanie i bugtestowanie, dobieranie muzyki i szukanie efektów dźwiękowych, „polishowanie” i pomoc przy balansowaniu poziomu trudności, pocieszanie strapionych programistów i motywowanie reszty ekipy do kolejnych nieprzespanych godzin. Od biedy – pisanie doców technicznych, wymyślanie zakręconej fabuły, pisanie dialogów – choć w przypadku tak małych gier to będzie raczej wyjątek od reguły.
Poziom jest bez znaczenia, a twoje obawy niepotrzebne. W GGJ nie chodzi o to, aby wygrać, ale by czegoś się nauczyć. Nie potrzeba być profesjonalistą, by wziąć udział w KrakJamie i czerpać z tego przyjemność. Mimo wszystko – całkowicie początkującym nie polecamy, ponieważ w czasie jamu nie będzie czasu na naukę od podstaw.
Każdy zespół musi zarejestrować się na profilu KrakJam na stronie GGJ i stworzyć profil gry, który zawiera informację nazwę gry, nazwę zespołu i krótki opis gry oraz key art. Grę należy umieścić na stworzonej podstronie do 10.00 w dniu 31.01.2021 r.
Można korzystać z dowolnej technologii darmowo dostępnej, lub takiej, do której posiada się licencje. Wszystkie wykorzystane assety i narzędzia muszą mieć zgodę na bycie użytym w projekcie wspierającym Creative Commons ShareAlike, bo taka licencja jest do wszystkich projektów GGJ (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)
Z uwagi na to, że przewidujemy, iż większość uczestników stanowić będą programiści, pewna ilość materiałów pomocniczych (np. grafika, modele, tekstury, dźwięki, muzyka itp.) może pochodzić z dowolnego źródła, np. z Internetu, choć preferowane jest, by były autorstwa uczestników. Organizatorzy nie sprawdzają ani nie ponoszą odpowiedzialności za legalność materiałów użytych w pracach konkursowych.
Wszystkie gry stworzone w czasie KrakJam dostępne dla wszystkich do ściągnięcia i pogrania. Ze wszystkich stworzonych podczas GGJ produkcji zostaną wybrane najlepsze gry.
Global Game Jam wymaga, by tworzone gry dostępne były na licencji Creative Commons. Prawa autorskie są niezbywalne, licencja ta stwierdza możliwość ściągnięcia i wypróbowania ich za darmo przez dowolną osobę oraz wgląd do ich kodu źródłowego. Organizatorzy mogą wykorzystać stworzone gry do promowania idei game jam.