KrakJam by KPT

KrakJam by KPT

KrakJam by KPT

Easily customize your share description with the Shindig theme!

Przydatne informacje

Zgoda rodziców 2023 WZÓR DO POBRANIA

Czym jest KrakJam?

KrakJam jest częścią Global Game Jam. GGJ powstał z założeniem promowania kreatywności – zachęca do tworzenia innowacyjnych gier, zawierania nowych przyjaźni, uczenia się nieznanych wcześniej technologii, zdobywania ciekawych doświadczeń i inspiracji. Profesjonaliści, studenci i zwykli fani gier wspólnie będą tworzyć małe, eksperymentalne gry, starając się wymyślić nowego Pac-Mana, SUPERHOT czy Hotline Miami.
Spodziewamy się przyjaznej atmosfery, wspierającej twórczą pracę i kooperację. Co prawda, zwycięskie projekty wybierze eksperckie jury, ale KrakJam wygrywają wszyscy, którzy ukończą działającą grę (co – wbrew pozorom – nie jest takie proste).
Chcesz zobaczyć jak wyglądał ostatni stacjonarny KrakJam w 2020 roku? Obejrzyj Aftermovie

https://bit.ly/KrakJam2020

Dlaczego warto brać udział?

Jeśli lubisz tworzyć gry komputerowe to wiedz, że game jam umożliwia eksperymentowanie z szalonymi pomysłami w nieformalnej atmosferze.
Przygotowuje do tworzenia w zespole skończonej, pełnej gry, w ograniczonym czasie (co dobrze odzwierciedla faktyczne warunki wykonywania zawodu game developera). Jest to więc świetny sposób nauki nowych umiejętności i poznania nieznanych dotychczas technologii. Wreszcie – zapewnia integrację, poznanie nowych ludzi zainteresowanych gamedevem i twórczą zabawę. Nie zapominajmy też o interesujących wykładach na rozpoczęcie, darmowych przekąskach i koszulkach!

Ile osób spodziewać się na miejscu?

W tym roku KrakJam kolejny raz odbędzie się w Krakowskim Parku Technologicznym, który zapewni miejsca dla około 200 uczestników.

Jesteście na końcu świata. Jak do was dojechać?

Krakowski Park Technologiczny znajduje się przy ulicy Podole 60, około 10 minut spacerem od pętli Czerwone Maki. Do pętli dojeżdżają tramwaje 11, 18, 23, 52 oraz autobusy 116, 194, 203, 213, 223, 244, 253, 263, 283, 662 i 903. Jeśli zdecydujecie się na podróż samochodem, zerknijcie w to miejsce. Przed budynkiem znajdziecie również ogólnodostępne miejsca parkingowe.

Czemu chcecie pieniądze?

Po pierwsze: żeby to wydarzenie elegancko dla Was wyprodukować.
Po drugie: KrakJam to też dużo naszej pracy i nie chcemy, by poszła ona na marne. Kwota 60 złotych nie jest naszym zdaniem wygórowana, a jednocześnie nie jest ona całkiem symboliczna i kładzie choć odrobinę presji na uczestniku, by jednak do Krakowa zawitał.

Czy umrę z głodu przez te 3 dni?

Każdego dnia przewidziane są godzinne przerwy na śniadania, obiady i kolacje, podczas których uczestnicy są przeganiani od komputerów, aby mogli rozprostować kości, przewietrzyć umysły i nabrać sił przed dalszymi zmaganiami. Rzecz jasna można jeść w drużynach i obgadywać w czasie posiłków status projektu itp. W sali będzie darmowa kawa, herbata, niegazowana niskosodowa woda mineralna oraz coś do pochrupania (np. jabłka, pączki, mieszanki orzechów). Dodatkowo mamy przewidzianą pizzę dla wszystkich oraz posiłki z food trucków w trakcie dnia

Czy będzie gdzie spać?

Dla tych potrzebujących snu będziemy mieć w KPT przygotowane miejsca do spania wraz z materacami. Warto też zabrać ze sobą śpiwór oraz karimatę. Osoby z Krakowa zawsze mogą podskoczyć do domu na krótką drzemkę. Budynek KPT w czasie KrakJam będzie otwarty 24 na dobę

Mam dość ludzi – będzie gdzie odpocząć?

Tak. Tak jak mówiliśmy, budynek KPT jest otwarty 24 godziny na dobę podczas trwania KrakJam. Ponadto, w budynku będzie dedykowane pomieszczenie żeby każdy mógł chwilę odpocząć w ciszy lub przy kojących dźwiękach – od ludzi, od pracy, od stresów.

Nie jestem programistą - czy mogę wziąć udział w jamie?

Absolutnie tak, gry składają się nie tylko z kodu, ale także z grafiki, muzyki i dźwięków, tekstu, filmów. Trzeba je wymyślić, zaimplementować, przetestować, zbalansować gameplay itd. Zapraszamy wszystkich twórców gier.

Jestem designerem (lub muzykiem) i nic innego nie potrafię, czy na pewno jest sens brania udziału?

Tak! Prawda, że w przypadku jamów najwięcej roboty mają i najbardziej potrzebni są koderzy i artyści. Na pierwszy rzut oka sytuacja może wydawać się beznadziejna. Ale tylko na pierwszy! Generalnie game designerzy na coś się przydają, skoro tyle firm jeszcze posiada takie osoby na etatach. Jednak poza właściwą sobie rolą w procesie projektowania i developmentu gry, co może być nie do przecenienia, istnieje kilka innych możliwości pomocy zespołowi w czasie GGJ.

Np. koordynowanie zespołu/PM, testowanie i bugtestowanie, dobieranie muzyki i szukanie efektów dźwiękowych, „polishowanie” i pomoc przy balansowaniu poziomu trudności, pocieszanie strapionych programistów i motywowanie reszty ekipy do kolejnych nieprzespanych godzin. Od biedy – pisanie doców technicznych, wymyślanie zakręconej fabuły, pisanie dialogów – choć w przypadku tak małych gier to będzie raczej wyjątek od reguły.

Nie jestem pełnoletni, czy jest nadzieja na udział?

Istnieje możliwość wzięcia udziału w KrakJamie przez osoby niepełnoletnie pod warunkiem dostarczenia pisemnej zgody podpisanej przez rodzica lub opiekuna prawnego. Należy wydrukować stosowną zgodę do znalezienia na stronie KrakJam oraz przynieść ją z podpisem oraz kontaktem do rodzica bądź opiekuna.
Również rodzice mogą przyjść robić gry z pociechami. Prosimy jednak o zabieranie starszych dzieci gotowych na takie wydarzenie – KPT nie jest żłobkiem i nie przewidujemy przestrzeni dla małych dzieci.

Zgoda rodziców 2023 WZÓR DO POBRANIA

Wiadomo co z tematem?

Global Game Jam każdego roku prezentuje temat, który ma nadawać kierunek i wizję wszystkim projektom pod jego parasolem. W 2023 roku zostanie on przedstawiony z nocy 28 na 29 stycznia, aż dzień przed oficjalnym startem imprezy.
Z racji tego, że Krak Jam 2023 odbywa się dopiero 3-5 lutego, nie uciekniemy przed spoilerami. My jako organizatorzy nie będziemy ujawniać tematu wraz z GGJ, ale też nie planujemy rugać nikogo za sprawdzenie tematu przed rozpoczęciem prac.
Podczas pierwszych godzin KrakJam 2023 odbędzie się też burza mózgów podczas której nasi mentorzy i wszyscy uczestnicy będą mogli pogłowić się nad tematem zanim jeszcze na dobre rozpoczną pracę.

Czy KrakJam jest tylko dla profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem?

Poziom jest bez znaczenia, a twoje obawy niepotrzebne. W GGJ nie chodzi o to, aby wygrać, ale by czegoś się nauczyć. Nie potrzeba być profesjonalistą, by wziąć udział w KrakJamie i czerpać z tego przyjemność. Mimo wszystko – całkowicie początkującym nie polecamy, ponieważ w czasie jamu nie będzie czasu na naukę od podstaw.

Jak będą wyglądały drużyny?

Drużyny będą dobierane na miejscu spośród uczestników, którzy przybyli na KrakJam. Nie trzeba posiadać własnej drużyny, ale jeśli taką masz, to możesz z nią przyjechać. Optymalny skład zespołu to 4 osoby.

Czy można zakładać drużyny o większej lub mniejszej liczbie osób niż 4?

Z powodu wyzwań logistycznych liczymy na 4 osoby w każdym zespole co do zasady (zaburzenia przestrzenne na Sali, ilość miejsc przy stolikach, potencjalne miejsce dla osób które nie znajdą sobie zespołu). W bardzo wyjątkowych sytuacjach możemy negocjować.

Czy każdy uczestnik musi mieć laptopa ze sobą, czy wystarczy, że inne osoby z grupy będą miały laptopy?

Przydałoby się, aby każdy miał własnego laptopa – w ten sposób drużyna będzie mieć największą wydajność i niezależność. Niemniej np. programowanie w parach też jest fajne, więc jeśli ktoś chciałby coś takiego zrobić z jakichkolwiek powodów, to nie ma problemu – pod warunkiem, że wszyscy w grupie się dogadają.

Nie mam laptopa, mogę przyjechać ze stacjonarnym PC?

Nie, wolelibyśmy aby ludzie nie przyjeżdżali ze stacjonarkami, z kilku powodów. Przede wszystkim zabierają znacznie więcej miejsca: skrzynia i kable z tyłu, monitor, klawiatura, mysz… to wszystko musi gdzieś stać, łatwiej coś potrącić i zniszczyć. Stacjonarki pobierają więcej prądu, wymagają przynajmniej 2x więcej kontaktów do podłączenia (skrzynka + monitor) – wolimy dmuchać na zimne niż ryzykować przepięciem instalacji elektrycznej, wyłączeniem prądu, pożarem itd. I tak, zakładając że jeden uczestnik == jeden notebook == jeden kontakt, pewnie wyjdziemy na styk.

Jakich technologii można używać, a jakie są zabronione?

Odnośnie kodu: można pisać w niskopoziomowych (assembler, C++) i wysokopoziomowych (Java, Python, C#). Można tworzyć gry 2D, 3D, w konsoli w trybie tekstowym, gry na www. Można wykorzystywać darmowe zaawansowane silniki, jak Ogre czy UDK. Można pisać silnik od zera (choć nie polecamy), wykorzystując SDL i OpenGL, DirectX/XNA lub wykorzystać własny, gotowy. Można używać platform typu Flash, Unreal Engine czy Unity. Wybór technologii należy do drużyn.

Czy można używać grafiki z internetu, czy wszystko trzeba tworzyć samemu?

Z uwagi na to, że przewidujemy, iż większość uczestników stanowić będą programiści, pewna ilość materiałów pomocniczych (np. grafika, modele, tekstury, dźwięki, muzyka itp.) może pochodzić z dowolnego źródła, np. z Internetu, choć preferowane jest, by były autorstwa uczestników. Organizatorzy nie sprawdzają ani nie ponoszą odpowiedzialności za legalność materiałów użytych w pracach konkursowych.

A czy można korzystać z grafik wygenerowanych przez SI?

Generalnie: nie. Grafiki generowane przez SI przynoszą ze sobą szereg problemów. Ich status prawny jest niejasny – podobnie jak w przypadku grafik branych z internetu chcielibyśmy, żeby projekty w całości były autorstwa uczestników. Ponadto, KrakJam w założeniu jest celebracją spontaniczności, oryginalności i kreatywności: kreacje SI stoją w opozycji do tej idei.
Zdajemy sobie sprawę z faktu, że dla wielu zespołów może być to ułatwienie podczas fazy konceptowania czy finalizowania prototypu. Trudno jednak nie traktować tego w podobnych kategoriach jak przyniesienie gotowego kodu z domu albo obłupienie innego prototypu, z którego powstaje nowy potwór Frankensteina: jako coś mało fair wobec pozostałych uczestników.
Organizatorzy nie sprawdzają ani nie ponoszą odpowiedzialności za legalność materiałów użytych w pracach konkursowych. Jury natomiast na pewno weźmie potencjalną obecność grafik generowanych przez SI pod uwagę podczas oceniania projektów.

Jaki los czeka stworzone gry? Co z prawami autorskimi do stworzonych gier?

Wszystkie gry stworzone w czasie KrakJam zostaną przesłane na oficjalną stronę Global Game Jam, gdzie będą dostępne dla wszystkich do ściągnięcia i pogrania. Global Game Jam wymaga, by tworzone gry dostępne były na licencji Creative Commons. Prawa autorskie są niezbywalne, licencja ta stwierdza możliwość ściągnięcia i wypróbowania ich za darmo przez dowolną osobę oraz wgląd do ich kodu źródłowego. Organizatorzy mogą wykorzystać stworzone gry do promowania idei game jam.

One comment on “Przydatne informacje

Dodaj komentarz