KrakJam by KPT

KrakJam by KPT

KrakJam by KPT

Easily customize your share description with the Shindig theme!

Techniki Przetrwania

Czym jest KrakJam?

KrakJam jest częścią Global Game Jam. GGJ powstał z założeniem promowania kreatywności – zachęca do tworzenia innowacyjnych gier, zawierania nowych przyjaźni, uczenia się nieznanych wcześniej technologii, zdobywania ciekawych doświadczeń i inspiracji. Profesjonaliści, studenci i zwykli fani gier wspólnie będą tworzyć małe, eksperymentalne gry, starając się wymyślić nowego Pacmana, World of Goo czy Audiosurfa.

Spodziewamy sie przyjaznej atmosfery, wspierającej twórczą pracę i kooperację. KrakJam nie jest bowiem typowym konkursem, w którym drużyny współzawodniczą ze sobą i wygrywa ta uznana przez jury za najlepszą. Tutaj nie ma jury, a wygrywają wszyscy, którzy ukończą działającą grę (co – wbrew pozoro – nie jest takie proste). Sami uczestnicy dokonują głosowania na najlepszą produkcję.

Dlaczego warto brać udział?

Jeśli lubisz tworzyć gry komputerowe to wiedz, że game jam umożliwia eksperymentowanie z szalonymi pomysłami w nieformalnej atmosferze.
Przygotowuje do tworzenia w zespole skończonej, pełnej gry, w ograniczonym czasie (co dobrze odzwierciedla faktyczne warunki wykonywania zawodu game developera). Jest to więc świetny sposób nauki nowych umiejętności i poznania nieznanych dotychczas technologii. Wreszcie – zapewnia integrację, poznanie nowych ludzi zainteresowanych gamedevem i twórczą zabawę. Nie zapominajmy też o interesujących wykładach na rozpoczęcie, darmowych przekąskach i koszulkach!

Ile osób spodziewać się na miejscu?

W tym roku KrakJam kolejny raz odbędzie się w Krakowskim Parku Technologicznym, który zapewni miejsca dla około 160 uczestników.

Jezu, jesteście na końcu świata. Jak do was dojechać?

Krakowski Park Technologiczny znajduje się przy ulicy Podole 60, około 10 minut spacerem od pętli Czerwone Maki. Do pętli dojeżdzają tramwaje 11, 18, 23, 52 oraz autobusy 116, 194, 203, 213, 223, 244, 253, 263, 283, 662 i 903. Jeśli zdecydujecie się na podróż samochodem, zerknijcie w to miejsce. Przed budynkiem znajdziecie również ogólnodostępne miejsca parkingowe.

Czy umrę z głodu przez te 3 dni?

Każdego dnia przewidziane są godzinne przerwy na śniadania, obiady i kolacje, podczas których uczestnicy są przeganiani od komputerów, aby mogli rozprostować kości, przewietrzyć umysły i nabrać sił przed dalszymi zmaganiami. Rzecz jasna można jeść w drużynach i obgadywać w czasie posiłków status projektu itp.
W sali będzie darmowa kawa, herbata, niegazowana niskosodowa woda mineralna oraz coś do pochrupania (np. jabłka, pączki, mieszanki orzechów).
Dodatkowo mamy przewidzianą pizzę dla wszystkich uczestników.

Jam jamem, ale kimnąłbym się jednak czasem. Będzie gdzie?

Ale że serio? No ok, dla tych potrzebujących snu będziemy mieć w KPT przygotowane miejsca do spania wraz z materacami. Warto też zabrać ze sobą śpiwór oraz karimatę. Osoby z Krakowa zawsze mogą podskoczyć do domu na krótką drzemkę. Budynek KPT w czasie KrakJam będzie otwarty 24 na dobę.

Nie jestem programistą - czy mogę wziąć udział w jamie?

Absolutnie tak, gry składają się nie tylko z kodu, ale także z grafiki, muzyki i dźwięków, tekstu, filmów. Trzeba je wymyślić, zaimplementować, przetestować, zbalansować gameplay itd. Zapraszamy wszystkich twórców gier. Dodatkowo, wstęp wolny dla widzów, gości, obserwatorów. W szczególności zapraszamy graczy komputerowych – można będzie na własne oczy doświadczyć, jak wygląda proces tworzenia gier w miniaturze.

Jestem designerem (lub muzykiem) i nic innego nie potrafię, czy na pewno jest sens brania udziału?

Tak! Prawda, że w przypadku jamów najwięcej roboty mają i najbardziej potrzebni są koderzy i artyści. Na pierwszy rzut oka sytuacja może wydawać się beznadziejna. Ale tylko na pierwszy! Generalnie game designerzy na coś się przydają, skoro tyle firm jeszcze posiada takie osoby na etatach. Jednak poza właściwą sobie rolą w procesie projektowania i developmentu gry, co może być nie do przecenienia, istnieje kilka innych możliwości pomocy zespołowi w czasie GGJ.

Np. koordynowanie zespołu/PM, testowanie i bugtestowanie, dobieranie muzyki i szukanie efektów dźwiękowych, „polishowanie” i pomoc przy balansowaniu poziomu trudności, pocieszanie strapionych programistów i motywowanie reszty ekipy do kolejnych nieprzespanych godzin. Od biedy – pisanie doców technicznych, wymyślanie zakręconej fabuły, pisanie dialogów – choć w przypadku tak małych gier to będzie raczej wyjątek od reguły.

Nie jestem pełnoletni, czy jest nadzieja na udział?

Istnieje możliwość wzięcia udziału w KrakJamie przez osoby niepełnoletnie pod warunkiem dostarczenia pisemnej zgody podpisanej przez rodzica lub opiekuna prawnego. Należy wydrukować egzemplarz regulaminu imprezy wraz z adnotacją „Wyrażam zgodę na udział syna/córki w KrakJam 2018. Jednocześnie zobowiązuję go/ją do przestrzegania regulaminu oraz biorę pełną odpowiedzialność materialną i finansową za szkody wyrządzone przez moje dziecko.” Do tego numer telefonu rodzica/opiekuna oraz jego czytelny podpis.

Czy KrakJam jest tylko dla profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem?

Poziom jest bez znaczenia, a twoje obawy niepotrzebne. W GGJ nie chodzi o to, aby wygrać, ale by czegoś się nauczyć. Nie potrzeba być profesjonalistą, by wziąć udział w KrakJamie i czerpać z tego przyjemność. Mimo wszystko – całkowicie początkującym nie polecamy, ponieważ w czasie jamu nie będzie czasu na naukę od podstaw.

Jak będą wyglądały drużyny?

Drużyny będą dobierane na miejscu spośród uczestników, którzy przybyli na KrakJam. Nie trzeba posiadać własnej drużyny, ale jeśli taką masz, to możesz z nią przyjechać. Optymalny skład zespołu to 4 osoby.

Czy możliwe są drużyny o większej lub mniejszej liczbie osób niż 4?

Najpierw przybędziesz na KrakJam i staniesz w grupie uczestników. Potem policzysz do czterech – ani mniej, ani więcej. Cztery jest liczbą, do której policzysz, a liczbą twojego liczenia będzie cztery. Nie policzysz do pięciu ani trzech, chyba że w czasie liczenia do czterech. Pięć jest wykluczone. Gdy doliczysz do czterech, które będzie czwartą liczbą z kolei, wreszcie znajdziesz drużynę, z którą gry komputerowe tworzyć będziesz.

A poważnie: w wyjątkowych przypadkach jest taka możliwość, jednak z paru powodów dla których preferujemy 4 osobowe zespoły. (zaburzenia przestrzenne na sali, jedna drużyna 5-osobowa powoduje powstanie drużyny 3-osobowej w innym miejscu)

Czy każdy uczestnik musi mieć laptopa ze sobą, czy wystarczy, że inne osoby z grupy będą miały laptopy?

Przydałoby się, aby każdy miał własnego laptopa – w ten sposób drużyna będzie mieć największą wydajność i niezależność. Niemniej jednak np. XP i programowanie w parach też jest fajne, więc jeśli ktoś chciałby coś takiego zrobić z jakichkolwiek powodów, to nie ma problemu – pytanie tylko, czy grupa się zgodzi.

Nie mam laptopa, mogę przyjechać ze stacjonarnym PC?

Nie, wolelibyśmy aby ludzie nie przyjeżdżali ze stacjonarkami, z kilku powodów. Przede wszystkim zabierają znacznie więcej miejsca: skrzynia i kable z tyłu, monitor, klawiatura, mysz… to wszystko musi gdzieś stać, łatwiej coś potrącić i zniszczyć. Stacjonarki pobierają więcej prądu, wymagają przynajmniej 2x więcej kontaktów do podłączenia (skrzynka + monitor) – wolimy dmuchać na zimne niż ryzykować przepięciem instalacji elektrycznej, wyłączeniem prądu, pożarem itd. I tak, zakładając że jeden uczestnik == jeden notebook == jeden kontakt, pewnie wyjdziemy na styk.

Jakich technologii można używać, a jakie są zabronione?

Odnośnie kodu: można pisać w niskopoziomowych (assembler, C++) i wysokopoziomowych (Java, Python, C#). Można tworzyć gry 2D, 3D, w konsoli w trybie tekstowym, gry na www. Można wykorzystywać darmowe zaawansowane silniki, jak Ogre czy UDK. Można pisać silnik od zera, wykorzystując SDL i OpenGL, DirectX/XNA lub wykorzystać własny, gotowy. Można używać platform typu Flash czy Unity. Wybór technologii należy do drużyn.

Czy można używać grafiki z internetu, czy wszystko trzeba tworzyć samemu?

Z uwagi na to, że przewidujemy, iż większość uczestników stanowić będą programiści, pewna ilość materiałów pomocniczych (np. grafika, modele, tekstury, dźwięki, muzyka itp.) może pochodzić z dowolnego źródła, np. z Internetu, choć preferowane jest, by były autorstwa uczestników. Organizatorzy nie sprawdzają ani nie ponoszą odpowiedzialności za legalność materiałów użytych w pracach konkursowych.

Jaki los czeka stworzone gry? Co z prawami autorskimi do stworzonych gier?

Wszystkie gry stworzone w czasie KrakJam zostaną przesłane na oficjalną stronę Global Game Jam, gdzie będą dostępne dla wszystkich do ściągnięcia i pogrania. Ze wszystkich stworzonych podczas GGJ produkcji zostaną wybrane najlepsze gry, które będą wyróżnione podczas Game Developers Conference 2018 w San Francisco (jeszcze nie wiemy, kto będzie oceniał).

Global Game Jam wymaga, by tworzone gry dostępne były na licencji Creative Commons. Prawa autorskie są niezbywalne, licencja ta stwierdza możliwość ściągnięcia i wypróbowania ich za darmo przez dowolną osobę oraz wgląd do ich kodu źródłowego. Organizatorzy mogą wykorzystać stworzone gry do promowania idei game jam.

Dodaj komentarz